Cera trądzikowa zwykle jest powodem zmartwień, szczególnie dla osób w młodym wieku. Trądzik, niegdyś młodzieńczy, w ostatnich latach zyskał miano pospolitego, gdyż coraz częściej pojawia się u osób po czterdziestym roku życia. Nie jest to wyłącznie problem estetyczny, nieleczony trądzik może dać różnorakie powikłania. Jak na co dzień dbać o cerę trądzikową? Podpowiadamy.
Regularne oczyszczanie twarzy
Czy oczyszczanie twarzy z cerą trądzikową jest konieczne? Jak najbardziej tak, ale trzeba to robić umiejętnie. Codzienny peeling nie będzie dobrym rozwiązaniem, podobnie jak stosowanie kosmetyków zawierających alkohol. Co prawda silnie wysuszają one skórę, ale jednocześnie stymulują produkcję sebum. Efektem jest tzw. błędne koło – im mocniej wysuszamy skórę, tym jest tłustsza.
Do mycia twarzy najlepsze są lekkie żele i toniki na bazie wyciągów roślinnych. Natomiast staropolskie „woda i mydło najlepsze pachnidło” w żadnym razie nie dotyczy osób z cerą trądzikową.
Warto też wypróbować domowe sposoby na oczyszczanie twarzy, np. maseczkę ze śmietany i soku z cytryny.
Zakaz dotykania twarzy
Nawyk dotykania twarzy, często bez powodu, niestety ma bardzo wiele osób. Tymczasem to właśnie w ten sposób bakterie mogą się przemieszczać i powodować coraz więcej wykwitów trądzikowych. Nie dotykaj, nie wyciskaj, nie drap – pozytywne efekty tej zmiany pojawią się bardzo szybko. Dyspensę możesz dać sobie tylko raz, gdy nakładasz na twarz lekki krem nawilżający.
Rezygnacja z mocnego makijażu
Ta kwestia dotyczy kobiet i nie przez wszystkie będzie przyjęta z zadowoleniem. Niestety prawda jest taka, że podkłady i fluidy zawierające tłuste oleje zatykają pory, co prowadzi do nasilenia się choroby. Dobrze zrobiony makijaż na pewno pomoże ukryć wszelkie niedoskonałości, ale maskowanie nie jest dobrą kuracją. Lepiej wyleczyć skórę i dopiero sięgać po kolorowe kosmetyki.
Jeśli chcesz odwrócić uwagę od twarzy makijażem, podkreśl mocno usta i oczy. Warto też rozważyć przyciemnienie włosów, niedoskonałości cery są wówczas mniej widoczne.
Zmiana diety
Jesteś tym, co jesz. Wiele osób neguje tę zasadę, ale kryje ona w sobie wiele prawdy. Można by ją trochę zmienić i powiedzieć, że to, co jesz, masz na twarzy. Słodycze, fast foody, ostre przyprawy, kawa, czarna herbata, alkohol, to wszystko są produkty, które powinny zniknąć z diety, bo źle wpływają na kondycję skóry. Zamiast nich warto zadbać o obecność na talerzu owoców i warzyw, szczególnie tych zawierających witaminy B, C i E. Koniecznie trzeba pamiętać o nawadnianiu organizmu – dorosły powinien wypijać dziennie co najmniej 2 litry wody.
Konsultacja dermatologiczna
Nie zawsze uda się okiełzać trądzik domowymi sposobami. Jeśli mimo zmiany stylu życia, diety i kosmetyków choroba nie ustąpi, warto udać się po poradę do dermatologa. Lekarz może zalecić stosowanie dermokosmetyków dostępnych wyłącznie na receptę.
Unikanie ciepła
Gorące kąpiele i długotrwałe opalanie to dwie rzeczy, które trądzik uwielbia, bo… świetnie się wtedy czuje i szybko namnaża. To nieprawda, że słońce łagodzi objawy skórne. Przegrzewanie organizmu stymuluje pocenie się, a zatykanie porów przyspiesza pojawianie się wykwitów.
Podobny mechanizm dotyczy gorących kąpieli w wannie. Z oczywistych powodów nie czujemy pocenia się, ale proces termoregulacji cały czas zachodzi. Zamiast wanny lepiej wziąć ciepły prysznic.
Materiał zewnętrzny